Ing. Renáta Šejnová
Marketing Manager
9. 11. 2023
Představa, že zítra musíte znovu do práce, vás děsí? Možná pracujete v toxickém pracovním prostředí? A věděli jste, že práce v takovém prostředí může mít dopady na vaše duševní i fyzické zdraví?
Často je velmi těžké si přiznat, že pracujete v toxickém prostředí, natož ho na první dobrou rozpoznat. Každý má někdy špatné pondělí, náročný týden, nebo dokonce měsíc. Tak už to v práci bývá a všichni jsme se s tím minimálně jednou setkali. Pokud se to ale opakuje neustále a bez přestávky a je to ještě doplněno o úzkostlivé pocity, pocity strachu, dost pravděpodobně to identifikuje nezdravé pracovní prostředí. V anonymním dotazníku jsme se zeptali několika studentů, zda mají s něčím takovým zkušenost.
„Setkala jsem se s tím, že mi nebyly předávány podstatné informace,“ popisuje jedna ze studentek NEWTON University. Komunikace je v toxickém pracovním prostředí neefektivní, protože toxické kultury snižují důvěru, která k neefektivnosti vede. Zaměstnanci často bojují s pocitem, že jim někdo lže a zatajuje důležité informace. „Já jsem se setkala s úmyslným zatajováním informací anebo dokonce chybně sdělovanými informacemi,“ přidává se další. Pravidelné jsou nezdravé konflikty místo diskusí a nedorozumění se spíše rozplývají, než aby se řešila. Zaměstnanci mají strach se ozvat, podělit se o své nápady, vznést obavy nebo námitky. To může vést ke zpomalení profesního růstu a vyhoření.
Tyto skupinky se uzavírají a izolují některé členy. Neformální čas tráví spolu. „Sama jsem se setkala se žárlivostí a šikanou ze strany kolegyň,“ popisuje studentka svoji zkušenost s toxickým pracovním prostředím. K tomu patří šeptání a pomluvy a samozřejmě nezájem skupiny o někoho jiného, pokud tedy nejde o drby a drama. „Manager mého týmu mi dělal sexuální návrhy, ač jsem se velmi dobře znala s jeho partnerkou. Když jsem jeho partnerce řekla, co se děje, protože jsme byly kamarádky, byla jsem vyhozena ze společnosti a všichni z týmu se se mnou přestali bavit,“ přidává svou zkušenost další ze studentek. „U nás docházelo k vytváření nepravdivých pomluv od určitých skupin pracovníků. Chovali se vůči ostatním opovržlivě,“ popisuje další.
Takové vedení může proniknout do každého vlákna organizace. Šéf, který neustále opravuje, podkopává vaše rozhodnutí a nedovolí vám dělat vaši práci. Další, který zase hází neustále chyby na někoho jiného. Dále pak třeba šéf, který ani neví, jak se jmenujete. „Já osobně jsem se setkal s managementem naprosto odtrhnutým od lidí. Brali nás jen jako nástroje k dosahování vysokých čísel. Úplně ignorovali lidi jako lidské bytosti,“ vysvětluje student. Nepříjemné prostředí si vyzkoušela i jedna ze studentek. „Všem jsem byla ukradená. Otravovalo je, když jsem potřebovala pomoct a učení nových věcí nepřipadalo v úvahu,“ popisuje svoji zkušenost.
Rovnováha je nezbytná pro přežití. Pokud musíte být neustále v pohotovosti, je to toxické. Pokud po vás šéf chce odpovědi na mail o víkendu, je to toxické. „Já osobně jsem se setkal s tím, že nám šéf posílal zprávy pozdě v noci s urgentní prosbou, že to musí být brzy ráno hotové. Absolutně nerespektovali osobní prostor. Byla nutnost pracovat přes víkendy, ve dne v noci. Jediná náplň života byla práce, a to ještě za směšné peníze,“ vysvětluje jeden ze studentů.
Pro odpočinek není v takovém pracovním prostředí prostor. Dost často mezi zaměstnanci probíhá taktická nebo explicitní šikana. Zaměstnanci vykazují známky stresu nebo deprese a běžný je také nedostatek motivace. Často odvádějí méně kvalitní práci, méně se angažují, mají nižší morálku a motivaci, jsou apatičtí. V práci začínají později a dříve chodí domů, jsou více ohroženi vyhořením. Nespokojenost se svou prací, firmou dost často směřuje k celkové nespokojenosti se životem. Nemotivování a nespokojení zaměstnanci vás buď stáhnou sebou, nebo budete muset dělat jejich práci za ně.
S lidmi se zachází nespravedlivě. „Já se u nás setkal s dvojím metrem na zaměstnance dle jejich oblíbenosti a k tomu také nepřiměřené finanční ohodnocení,“ popisuje jeden ze studentů. Další pak přidává „úkolování pouze některých pracovníků a nízké až žádné pracovní požadavky na oblíbené pracovníky.“ Zaměstnanci se cítí nedoceněni a často se chovají tak, jako by byli v ohrožení. Zatímco pomluvy jsou denním chlebem, vědomí kontroly nad svými kroky, možnost se svobodně rozhodovat nebo něco cokoliv měnit nepřipadají v úvahu.
Ne vždy je jasně definováno, kdo je za práci zodpovědný. Lidé se bojí ptát a týmy proti sobě bojují, místo aby spolupracovaly. Výjimkou nejsou ani nereálné představy o výkonnosti, iracionální chování šéfů nebo vysoká fluktuace zaměstnanců.
Nejvýkonnější firmy mají jedno společné: psychologické bezpečí. To, které se s toxickým pracovním prostředím vytrácí. Toxická kultura je také nepřítelem inovací a kreativity. Napravit toxické pracovní prostředí je dost těžké, ale ne nemožné. HR by se mělo ptát, spolupracovat se zaměstnanci, diskutovat se všemi stranami, šířit pravidla a normy týkající se šikany a diskriminace. Zaměstnanci se taky musí snažit. Náprava vyžaduje hodně času, zdrojů a aktivní zapojení všech.
9. 11. 2023
More from the world of NEWTON
Notice